RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Miodrag Lekiç caktohet mandatar për formimin e qeverisë së re në Malin e Zi

miodrag-lekic-caktohet-mandatar-per-formimin-e-qeverise-se-re-ne-malin-e-zi

Miodrag Lekiç është caktuar nga Kuvendi i Malit të Zi si mandatar për formimin e qeverisë së re në këtë shtet.

Kryetarja e Kuvendit, Danijela Gjuroviç në seancë njoftoi se presidenti Milo Gjukanoviç nuk ka propozuar përfaqësues, ndaj dhe janë plotësuar kushtet nga neni 7 i ndryshimeve në Ligjin për Presidentin dhe Miodrag Lekiç do të jetë përfaqësuesi për formimin e qeverisë me firmën e 41 deputetëve, shkruan Vijesti.

Lekiç ka falënderuar për besimin e konfirmuar, i cili siç ka thënë ai është shprehur me disa akte të mazhorancës.

Ai u bëri thirrje kolegëve të tij që të jenë në lartësinë e detyrës dhe të gjejnë një balancë mes interesave legjitime partiake dhe qëllimit të përgjithshëm.

 

Related posts

Eurodeputetët bëjnë thirrje vendeve anëtare që ende nuk e kanë njohur Kosovën, ta bëjnë pa vonesë

rezart morina

Irani mirëpret përpjekjet diplomatike për marrëveshjen bërthamore

admin

Djukanoviç: “Mali i Zi nuk është armik i Rusisë”

rezart morina