RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mjekët rekomandojnë 6 gjëra të thjeshta që mund të parandalojnë 80% të infarkteve

mjeket-rekomandojne-6-gjera-te-thjeshta-qe-mund-te-parandalojne-80%-te-infarkteve

Qarkullimi i kufizuar ose i ndërprerë i gjakut në disa pjesë të muskulit të zemrës është shkaku kryesor i infarkteve. Ky është zakonisht rezultat i pllakëzave të enëve të gjakut që ngrihen në muret e arterieve, duke rezultuar në mpiksjen e gjakut, gjë që parandalon qarkullimin e duhur të tij.

Mund ta parandalosh infarktin duke bërë disa ndryshime në zakonet dhe mënyrën e jetesës.

Për shumicën e njerëzve, mënyra e jetesës që bëjnë është shkaku themelor i infarktit të zemrës. Fatmirësisht, mund ta pakësoni rrezikun duke bërë disa përmirësime në mënyrën e jetesës dhe ndryshimet në dietën tuaj. Besohet se njerëzit mund të zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër me 80% thjesht duke përmirësuar mënyrën e tyre të jetesës dhe duke përfshirë këto 6 zakone:

Mos konsumoni alkool;

Vëzhgimi i një mënyre jetese të shëndetshme;

Hani ushqim të shëndetshëm;

Mos pini duhan;

Stërviten rregullisht;

Mbani një dietë të shëndetshme

Përdorimi i ushqimeve të përpunuara, sheqernave dhe ushqimeve që përmbajnë karbohidrate të rafinuara, mund të ndikojë vërtet në shëndetin tuaj. Nga ana tjetër, yndyrnat e ngopura që gjenden në vezë, yndyrë dhe krem janë të dobishme për mirëqenien tuaj, pasi ato mund të ulin kolesterolin ose LDL, i cili konsiderohet shkaku kryesor i shumë sëmundjeve të zemrës.

Është e këshillueshme të mos konsumohen drithëra, sheqer i përpunuar dhe fruktozë

Zëvendësoni miellin e grurit me ushqime të tjera që përmbajnë më shumë proteina, hani më shumë perime, ushqime të lëngshme të tilla si mishrat e bardhë, produktet e papërpunuara të bulmetit, arrat, avokadot, të verdhët organike të vezëve.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të konsumohen vazhdimisht fruta, pasi është një burim i antioksiduesit dhe shumë vitaminave. Frutat e shumta kanë edhe veti anti-nxitëse dhe janë mahnitëse për zemrën tuaj.

Ekspertët e shëndetit thonë se njerëzit që konsumojnë fruta rregullisht kanë një rrezik 40% të sëmundjeve kardiovaskulare.

Related posts

Zëvendësuesit e kripës mund të ulin rrezikun e hipertensionit, zbulon një studim i ri

admin6

Lëng me arra dhe boronicë për një shëndet të fortë

admin

A duhen ruajtur frutat e thata në frigorifer, ja ç’rekomandojnë ekspertët

admin