RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Montana, shteti i parë në SHBA që ndalon Tik Tok

montana,-shteti-i-pare-ne-shba-qe-ndalon-tik-tok

Ligjvënësit e Montanës kanë miratuar një projekt-ligj që ndalon përdorimin e TikTok, një lëvizje që pritet të përballet me sfida ligjore, por gjithashtu të shërbejë si një terren testimi për një “Amerikë pa TikTok” që shumë ligjvënës kombëtarë e kanë parashikuar.

Masa kundër aplikacionit popullor tani pret nënshkrimin e guvernatorit republikan Greg Gianforte, por pritet të përballet me pengesa.

TikTok, i cili është në pronësi të kompanisë kineze të teknologjisë ByteDance , është nën vëzhgim intensiv për shqetësimet se mund të hakojë të dhënat e përdoruesve ose të promovojë propagandën dhe dezinformimin pro-Pekinit në platformë.

Drejtuesit e FBI-së, CIA-s dhe shumë ligjvënës të të dyja palëve kanë shprehur këto shqetësime, por nuk kanë paraqitur asnjë provë se kjo ka ndodhur. /abcnews

Related posts

Papa Françesku: Rreth 2 mijë emigrantë janë mbytur që nga fillimi i vitit në Mesdhe, dhimbje dhe turp

admin

Kërkesat bullgare, pengesë në rrugën eurointegruese të Maqedonisë së Veriut

admin

Suedia konfirmon aktin e sabotazhit në gazsjellësit Rrjedha Veriore 1 dhe 2

admin