RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Moska i jep fund armëpushimit, zotohet të vazhdojë luftën në Ukrainë

moska-i-jep-fund-armepushimit,-zotohet-te-vazhdoje-luften-ne-ukraine

Bombardimet e Rusisë gjatë natës në rajonet në Ukrainën lindore vranë të paktën një person, thanë zyrtarët lokalë, pasi Moska i dha fund armëpushimit të vetëshpallur për Krishtlindje dhe u zotua të vazhdojë me luftime derisa të arrijë një fitore ndaj fqinjit të saj.

Presidenti Vladimir Putin urdhëroi të premten një armëpushim 36-orësh përgjatë vijës së kontaktit për të respektuar Krishtlindjet Ortodokse të Rusisë dhe Ukrainës, të cilat ranë të shtunën. Ukraina e kishte refuzuar armëpushimin dhe kishte granatime përgjatë vijës së frontit.

Një burrë 50-vjeçar vdiq në rajonin verilindor të Kharkivit si rezultat i bombardimeve të Rusisë, tha Oleh Sinehubov, guvernatori i rajonit në aplikacionin e mesazheve Telegram. Lajmi erdhi disa minuta pas mesnate në Moskë.

Shumica e të krishterëve ortodoksë ukrainas kanë festuar tradicionalisht Krishtlindjet më 7 janar, ashtu si të krishterët ortodoksë në Rusi. Por këtë vit, Kisha Ortodokse e Ukrainës, më e madhja e vendit, lejoi gjithashtu një festë të 25 dhjetorit. Megjithatë, shumë e respektuan festën të shtunën, duke u dyndur nëpër kisha dhe katedrale.

Kremlini tha se Moska do të vazhdojë me atë që e quan një “operacion special ushtarak” në Ukrainë dhe që Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë e quajnë një agresion të paprovokuar për të rrëmbyer tokën.

“Detyrat e vendosura nga presidenti (Putin) për operacionin ushtarak special do të përmbushen ende,” citoi agjencia shtetërore ruse TASS të thoshte zëvendësshefi i parë i shtabit të Putinit, Sergei Kiriyenko.

“Dhe patjetër do të ketë një fitore.”

Nuk i duket fundi luftës, tashmë në muajin e saj të 11-të, e cila ka vrarë mijëra, zhvendosur miliona dhe ka kthyer qytetet e Ukrainës në rrënoja.

Zyrtarët ukrainas raportuan gjithashtu shpërthime në rajonet që përbëjnë rajonin më të gjerë të Donbasit, vija e parë e luftës ku luftimet kanë vazhduar për muaj të tërë.

Pavlo Kyrylenko, guvernator i rajonit Donetsk në Ukrainë, tha se gjatë natës pati nëntë sulme me raketa në rajon, dhe shtatë në qytetin e shkatërruar të Kramatorsk. Sipas informacioneve paraprake nuk ka pasur viktima.

Shpërthime u dëgjuan gjithashtu në qytetin e Zaporizhzhia, qendra administrative e rajonit Zaporizhzhia, tha një zyrtar lokal, pa dhënë asnjë raport të menjëhershëm për dëmet apo viktimat.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy tha të mërkurën se Rusia po planifikon një ofensivë të re të madhe. Pentagoni tha të premten se qëllimi i Putinit për të pushtuar territorin ukrainas nuk ka ndryshuar, edhe nëse ushtria e tij vazhdon të pësojë goditje.

Ka pasur shqetësime në rritje se Bjellorusia, një mbështetëse e vendosur e Moskës mund të përdoret si një stacion për të sulmuar Ukrainën nga veriu pas rritjes së aktivitetit ushtarak në vend dhe transferimit të ri të trupave ruse atje.

Kanalet jozyrtare në Telegram që monitorojnë aktivitetin ushtarak në Bjellorusi raportuan të shtunën vonë se rreth 1,400-1,600 trupa ruse mbërritën nga Rusia në qytetin verilindor të Vitebsk në Bjellorusi gjatë dy ditëve të fundit. /oranews

Related posts

Xhamia Blu në Stamboll rihapet pas restaurimit 6-vjeçar – VIDEO

rezart morina

Sulmi terrorist në Pakistan, shkon në 88 numri i viktimave, pritet të rritet sërish

admin

Ekipet nga Kosova të përkushtuara të bëjnë të pamundurën në Hatay

admin