RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës

mungesa-e-vitamines-d-rrit-rrezikun-e-kancerit-dhe-semundjeve-te-zemres

The National Diet and Nutrition Survey zbuloi se rreth një në gjashtë të rritur në MB kanë nivele të ulëta të vitaminës D në gjakun e tyre.

Shenjat që mund të keni mungesë të vitaminës D përfshijnë lodhjen, dhimbjet e kockave, dobësinë e muskujve si dhimbje dhe ngërçe, dhe ndryshime të humorit duke përfshirë depresionin.

Ata që janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D përfshijnë foshnjat dhe fëmijët e moshës më pak se pesë vjeç, gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë fëmijën me gji, njerëzit e moshës mbi 65 vjeç, njerëzit që kanë ekspozim të kufizuar në rrezet e diellit dhe njerëzit me lëkurë më të errët.

Përveç simptomave të njohura të mungesës së vitaminës D, një studim i ri paralajmëron se nivelet shumë të ulëta mund të lidhen me një sërë gjendjesh serioze, duke përfshirë kancerin, goditjen në tru dhe artritin reumatoid.

Paralajmërim për mungesën e vitaminës D

Trupi ka nevojë për inflamacion për të ndihmuar në procesin e shërimit. Por nivelet e larta të inflamacionit mund të kontribuojnë në një gamë të gjerë kushtesh, duke përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet autoimune.

Në kërkimin gjenetik të parë në botë, shkencëtarët kanë gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë midis niveleve të ulëta të vitaminës D dhe niveleve të larta të inflamacionit.

Studiuesit nga Universiteti i Australisë Jugore, të cilët përdorën të dhëna gjenetike të 294,970 pjesëmarrësve nga Biobank në Mbretërinë e Bashkuar, paralajmërojnë më tej për rreziqet kur bëhet fjalë për mungesën e vitaminës.

Çfarë është inflamacioni kronik?
Gjendja ndodh kur diçka dëmton qelizat në trup. Kjo bën që trupi të lëshojë kimikate që shkaktojnë një përgjigje nga sistemi imunitar. Kjo përgjigje përfshin lëshimin e antitrupave, proteinave dhe rrjedhjen e gjakut në zonën e dëmtuar.

Inflamacioni kronik ndodh kur kjo përgjigje zgjat në trup duke e lënë atë në një gjendje të vazhdueshme alarmi. Me kalimin e kohës, inflamacioni kronik ka një ndikim negativ në inde dhe organe duke rritur më tej rrezikun e kushteve nga kanceri në goditje në tru.

Inflamacioni akut shkakton simptoma të dukshme si dhimbje, skuqje ose ënjtje. Megjithatë, simptomat e inflamacionit kronik janë shumë më delikate.

Shenjat e mundshme përfshijnë:

Lodhje
Dhimbje trupi
Depresion
Diarre ose kapsllëk
Shtim në peshë
Infeksione të vazhdueshme.

Studimi gjithashtu ngre mundësinë që të kesh vitaminë D adekuate mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e komplikimeve nga mbipesha dhe të zvogëlojë rrezikun ose ashpërsinë e sëmundjeve kronike si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe sëmundjet autoimune si artriti reumatoid.

Hetuesi i lartë dhe drejtor i Qendrës Australiane për Shëndetin e Precisionit të UniSA, Profesor Elina Hyppönen, përfundoi: “Këto gjetje theksojnë rëndësinë e shmangies së mungesës klinike të vitaminës D dhe ofrojnë prova të mëtejshme për efektet e gjera të vitaminës D hormonale”.

Related posts

Rritja e rasteve me nën-variantin Omicron, simptomat dhe paralajmërimi për masat – epidemiologët bëjnë thirrje të barten maskat

admin

Nëse dëshironi të rrisni nivelet e energjisë gjatë ditës, duhet të hani këto ushqime

admin6

Çka duhet të dini për brokolin?

admin