RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Muslimanët në Londër protestojnë kundër djegies së Kuranit – VIDEO

muslimanet-ne-londer-protestojne-kunder-djegies-se-kuranit-–-video

Një grup muslimanësh u mblodhën të shtunën jashtë ambasadës suedeze në Londër për të protestuar kundër djegieve provokuese të kopjeve të Kuranit nga figura suedeze-daneze e ekstremit të djathtë.

Protestuesit mbanin pankarta që dënonin aktet islamofobike ekstremiste dhe brohorisnin slogane.

Dhjetra njerëz nga komunitete të ndryshme në Birmingham, Mançester dhe Londër gjithashtu bënë lutje dhe recituan vargje nga Kurani.

Të premten, politikani suedez-danez Rasmus Paludan, lideri i Partisë së ekstremit të djathtë Stram Kurs (Hard Line), dogji dy herë kopje të Kuranit në dy vende në Danimarkë.

Këto akte islamofobike erdhen disa ditë pasi lideri i ekstremit të djathtë dogji një kopje të Kuranit jashtë ambasadës turke në kryeqytetin suedez, Stokholm, gjatë një proteste të miratuar nga policia.

Ai gjithashtu njoftoi se do të digjte librin e shenjtë të muslimanëve çdo të premte derisa Suedia të përfshihet në aleancën e NATO-s.

Related posts

Erdoğan: Krimet e luftës të Izraelit nuk duhet të mbesin pa përgjigje

admin

Angelina Jolie mbërrin në Pakistan për të ndihmuar viktimat e përmbytjeve

admin

Zelenskyy: Rusia të privohet nga të drejtat në OKB

admin