RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Muslimanët në mbarë botën mirëpresin Muajin e Shenjtë të Ramazanit

muslimanet-ne-mbare-boten-mirepresin-muajin-e-shenjte-te-ramazanit

Muslimanët në mbarë botën mirëpritën Muajin e Shenjtë të Ramazanit duke u mbledhur për të falë teravinë e parë, raporton Anadolu.

Qindra miliona muslimanë falën namazin e teravisë së parë, që do të vazhdojë gjatë gjithë muajit të shenjtë.

Muslimanët do të agjërojnë për 29 ditë, duke filluar nga e enjtja, 23 mars.

Muaji i shenjtë do të bëjë që shumë prej 1,6 miliardë muslimanë të agjërojnë gjatë ditës, nga lindja deri në perëndim të diellit.

Agjërimi më i gjatë do të bëhet në qytetin Nuuk të Grenlandës, edhe atë për 15 orë e 21 minuta; më pas në Reykjavik të Islandës me 15 orë e 16 minuta, ndërsa rreth 15 orë agjërim do të duhet të bëjnë edhe muslimanët në Helsinki, Stokholmi dhe Glasgow.

Related posts

AI dënon rritjen e keqpërdorimit të plumbave të gomës nga policia në mbarë botën

admin

Libia kundërshton vendimin e Egjiptit për demarkimin e kufijve detarë

admin

Osmani: Epopeja e Dukagjinit është një nga ngjarjet më heroike të luftës së UÇK-së për liri

admin