RTV AHIRETI
Lajme

Myftiu Tërnava dhe zv/kryetari i Dijanetit panë nga afër punimet në ndërtimin e Xhamisë Qendrore

myftiu-ternava-dhe-zv/kryetari-i-dijanetit-pane-nga-afer-punimet-ne-ndertimin-e-xhamise-qendrore

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava së bashku me zëvendëskryetarin e Dijanetit të Turqisë, Selim Argun, panë nga afër punishten e Xhamisë Qendrore në Prishtinë.

Myftiu i Kosovës e njohu për së afërmi zv/kryetarin e Dijanetit për punimet e ndërtimit të xhamisë, për pamje që do të merr pas ndërtimit kjo xhami, si dhe për rëndësinë e veçantë që do të ketë për kryeqytetin, duke veçuar nevojën e madhe të besimtarëve për një xhami të tillë.

Zv/kryetari i Dijanetit, Selim Argun, u shpreh i kënaqur me punimet në ndërtimin e kësaj xhamie. Ai tha se ndjehet i lumtur që qytetarët e Prishtinës do të kenë një xhami të tillë ku do t’i kryejnë obligimet fetare dhe se për këtë gjë ka arritur të kontribuojë edhe Dijaneti i Turqisë.

Që nga dhënia e lejes nga Komuna e Prishtinës, punimet në ndërtimin e kësaj xhamie janë intensifikuar në mënyrë që kjo xhami të jetë e gatshme për faljen e namazeve për besimtarët mysliman.

Related posts

Irani dhe Franca diskutojnë për marrëdhëniet dypalëshe dhe negociatat për marrëveshjen bërthamore

admin

Digjen edhe tri vetura në veri të vendit

rezart morina

Ministri i Punëve të Jashtme i Emirateve të Bashkuara Arabe vizitë në Shqipëri

rezart morina