RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Namazi i Fitër Bajramit u fal me pjesëmarrje të madhe në Qabe dhe Xhaminë e Profetit – VIDEO

namazi-i-fiter-bajramit-u-fal-me-pjesemarrje-te-madhe-ne-qabe-dhe-xhamine-e-profetit-–-video

Namazi i Fitër Bajramit është falur me pjesëmarrje të madhe në Qabe dhe Mesxhid-i Nebevi (Xhaminë e Profetit) që gjenden në qytetet Mekës dhe Medines në Arabinë Saudite, transmeton Anadolu.

Kryesia e Çështjeve të Haramejnit të Arabisë Saudite njoftoi se besimtarët, duke filluar nga orët e herëta të mëngjesit, kanë vërshuar në Mesxhid-i Haramin për të falur namazin e bajramit në Qabe.

Në njoftim thuhet se namazi i Fitër Bajramit është falur në një atmosferë plot entuziazëm dhe shpirtëror me pjesëmarrje të madhe në Qabe, ndërsa ka pasur interesim të madh për faljen e Bajramit edhe në Xhaminë e Profetit në Medine.

Ndërkohë, zyrtarët u kanë dhuruar besimtarëve që kanë bërë adhurimet e tyre në Qabe ujë zemzemi dhe ëmbëlsira.

Namazin e Bajramit në Qabe e drejtoi imami Sheikh Salin bin Hami, ndërsa në fjalimin e hutbes theksoi rëndësinë e vëllazërisë dhe unitetit islam.

Related posts

Zëri i Amerikës: Lidhjet e Vuçiqit me grupet kriminale shtron pyetjen: A është ai partner i SHBA-së?

admin

Ristucca ia dorëzon komandën e KFOR-it, gjeneralit turk Ulutas

admin

OKB: Deri në fund të vitit 200 mijë fëmijë mund të vdesin nga uria në Mali nëse nuk dërgohen ndihma

admin