RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

NATO mirëpret heqjen e barrikadave: KFOR-i ndërhyn nëse është nevoja

nato-mirepret-heqjen-e-barrikadave:-kfor-i-nderhyn-nese-eshte-nevoja

NATO ka mirëpritur largimin e barrikadave në veri të Kosovës, në kuadër të përpjekjeve për të ulur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë.

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, thotë se pret nga Kosova dhe Serbia që t’u përmbahen angazhimeve të tyre, si dhe tha që KFOR-i është i gatshëm të ndërhyjë nëse është nevoja.

“NATO mirëpret përpjekjet për të ulur tensionet në veri të Kosovës. Ne presim që të gjitha palët t’u përmbahen angazhimeve të tyre. KFOR-i po monitoron nga afër dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse është e nevojshme, në përputhje me mandatin e tij të OKB-së për të ruajtur lirinë e lëvizjes,” ka shkruar Lungescu në Twitter.

Related posts

Rama: Plani i ri financiar i BE-së për rajonin, ndihmë për zhvillimin ekonomik

rezart morina

G7-a pajtohet t’ia kufizojë çmimin naftës ruse

admin

Vala e të nxehtit ekstrem vazhdon në të gjithë Brazilin

rezart morina