RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ndërron jetë ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

nderron-jete-ish-kryeministri-italian-silvio-berlusconi

Silvio Berlusconi ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm, në spitalin San Raffaele në Milano.

Ish-kryeministri italian, lideri i “Forza Italia” dhe themeluesi i Mediaset ishte 86 vjeç.

Berlusconi u kthye në San Raffaele të premten e kaluar, pas një shtrimi 45 ditësh, i cili përfundoi disa javë më parë, për shkak të pneumonisë dhe një forme leuçemie.

Shëndeti i tij është përkeqësuar ndjeshëm viteve të fundit.

Ai ka kryer një operacion në zemër në vitin 2016, ndërsa ka pasur trajtime të shumta në spital që kur u infektua me COVID-19 tre vjet më parë.

Ai njihet si kontraktor ndërtimi, manjat televiziv, president i Milanit dhe më pas i Monzas, themelues i një partie të quajtur Forza Italia, tre herë kryeministër, i pandehur në gjyqe të bujshme.

Silvio Berlusconi konsiderohet president historik i AC Milan për faktin se qëndroi 31 vite në krye të klubit të madh nga qyteti i modës dhe që në epokën e tij ekipi kuqezi regjistroi suksese të mëdha.

Related posts

Kosovë, shënohet Nata e Zjarreve në kryeqytet

admin

Raport: Millorad Dodik, mohuesi më i madh i gjenocidit në Srebrenicë

rezart morina

Lajmet kryesore të fundit nga Palestina

rezart morina