RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ndërsa temperaturat rriten, haxhilerët ngjiten në malin Arafat për kulmin e Haxhit

ndersa-temperaturat-rriten,-haxhileret-ngjiten-ne-malin-arafat-per-kulmin-e-haxhit

Qindra mijëra haxhilerë u nisën për në malin Arafat të Arabisë Saudite të martën, kulmi i një haxhi që mund të thyente rekorde për nga numri, në një kohë të vapës së madhe të verës.

Ndërsa zbardhi agimi, grupe adhuruesish recituan vargje të Kuranit në ngritjen shkëmbore, ku profeti Muhamed besohet të ketë mbajtur predikimin e tij të fundit.

Rituali është pika më e lartë e haxhit, një nga pesë shtyllat e Islamit, që zyrtarët thonë se mund të jetë më i madhi i regjistruar pas tre viteve të kufizimeve të Covid.

Më shumë se 2.5 milionë pelegrinë pritej të bashkoheshin në haxh, një nga tubimet më të mëdha fetare në botë.

Temperaturat u rritën në 46 gradë celsius (113 Fahrenheit) të hënën ndërsa adhuruesit e veshur me rroba të mbrojtura nga çadra udhëtuan nga Meka në Mina, ku flinin në një qytet gjigant me tenda përpara riteve në malin Arafat sot të martën.

Sot pas perëndimit të diellit, haxhilerët do të udhëtojnë një distancë të shkurtër deri në Muzdalifah, në gjysmë të rrugës midis Arafatit dhe Mina, për të kaluar natën në hapësirën e hapur. /mesazhi

Related posts

Turqia lëshon një mjet për të ribashkuar fëmijët e pashoqëruar me familjet

rezart morina

Masa të rrepta sigurie në New York përpara Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së – VIDEO

rezart morina

Rrëmbehet nën kërcënimin e armës një burrë në Prishtinë

rezart morina