RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Në Gjermani ndalohet tubimi në mbështetje të Palestinës

ne-gjermani-ndalohet-tubimi-ne-mbeshtetje-te-palestines

Tubimi i solidaritetit me Palestinën i cili ishte planifikuar të mbahej në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, nuk u lejua për arsye të sigurisë publike, transmeton Anadolu.

“Me arsyen se përbëjnë kërcënim në aspektin e sigurisë dhe rendin publik, ndalohen tubimi që do të mbahej në rajone të ndryshme në Berlin me qëllimin e solidaritetit me Palestinën, marshim për të njëjtën temë si dhe të gjitha aktivitetet që i zëvendësojnë ato”, thuhet në deklaratën e policisë.

Po ashtu në deklaratë theksohet se policia ka informuar lidhur me çështjen organizatorët e tubimit.

Platforma të ndryshme pro palestineze si “Palestina flet” dhe “Komiteti i Veprimit Palestinez”, kanë bërë thirrje për protesta në Berlin.

Related posts

Forcat izraelite vrasin një palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar

admin

Sudan, ushtria dhe forcat paraushtarake përleshen në Khartoum

admin

Kabineti i luftës i Izraelit diskuton mundësinë e zgjatjes së armëpushimit

wpuser