RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse ju dhemb koka pasi keni ngrënë ëmbëlsira duhet të ndaloni menjëherë, ja ç’po ndodh me trupin tuaj

nese-ju-dhemb-koka-pasi-keni-ngrene-embelsira-duhet-te-ndaloni-menjehere,-ja-c’po-ndodh-me-trupin-tuaj

Çrregullimet hormonale, stresi, ankthi, depresioni, dehidratimi e shumë faktorë të tjerë mund të jenë shkaktarët e dhimbjes së kokës, por ajo që nuk keni ditur deri më sot është se ëmbëlsirat gjithashtu mund të na japin dhimbje të tmerrshme koke.

Shumë njerëz e përjetojnë këtë dhimbje gjatë Pashkëve, Krishtlindjeve, Vitit të Ri dhe festave të tjera periudhë gjatë të ciles nuk i themi jo sheqerit (e për fat të keq ky i fundit është i rafinuar).

Sipas ekspertëve, dhimbjs e kokës në këtë periudhë mund të jetë për shkak të disa arsyeve

Dehidratimi

Sheqeri shkakton dehidratim e dehidratimi i organizmit është një ndër arsyet përse përjetojmë dhimbje koke.
Kur ju e teproni me sheqernat, gjaku «pasurohet» me glukozë, burimi kryesor i energjisë për qelizat.

Megjithatë, nuk është normale që trupi të furnizohet me tepri me glukozë dhe për ta eleminuar tupi përdor ujin për të përshpejtuar heqjen e glukozës së tepërt me anë të veshkave.

Është pikërisht për një arsye të tillë pse njerëzit me diabet kanë më shumë uri se njerëzit e tjerë sepse trupat e tyre përpiqen të kontrollojnë vazhdimisht nivelet e glukozës në gjak.

Toksinat

Sheqeri i rafinuar është sheqer i bërë nga njeriu, dhe nuk ekziston në natyrë si lëndë e parë. Dhe ashtu si shumë gjëra të tjera që janë sintetike, dhe sheqeri i rafinuar mund të jetë toksike për trupin duke shkaktuar inflamacion.

Por dhimbja e kokës është e keqja më e vogël që mund të përjetoni sepse inflamacioni mund të shkaktojë probleme të tjera si diabeti, obeziteti, kanceri dhe sëmundjet e zemrës

Related posts

Pesë ushqime që janë shumë të dëmshme për veshkat

rezart morina

Shenjat që tregojnë se nuk konsumoni mjaftueshëm ujë

admin

Çfarë ndodh në trupin tonë nëse hamë akullore çdo ditë?

admin