RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse keni problem me veshkat këtë frut mos e konsumoni

nese-keni-problem-me-veshkat-kete-frut-mos-e-konsumoni

Nëse dyshoni se keni probleme me veshkat, ushqimi i mirë dhe një dietë e duhur janë esenciale për ju që të qëndroni të shëndetshëm.

Kjo nënkupton se ju duhet ta kufizoni ngrënien e disa ushqimeve, sikurse bananet, sepse ato përmbajnë nivel të lartë të kaliumit, që nënkupton se mund të jenë të dëmshme për ata që kanë probleme me veshkat.

Mesatarisht, një i rritur duhet të marrë 3.500 deri në 4.700 mg kalium nga ushqimet dhe mesatarisht një banane përmban 537 mg (150 gr).

Por nëse vuani nga sëmundje në veshkat, sasia e kaliumit që e merrni duhet të jetë më e ulët, pasi trupi juaj nuk mund të arrijë të filtrojë tepricën, e cila mund të çojë në çështje serioze shëndetësore.

Related posts

​Simptomat që tregojnë se nuk po pini mjaftueshëm ujë

admin

Duhet t’i hani apo jo frutat dhe perimet e ngrira?

rezart morina

Mos e neglizhoni rënien e qerpikëve, tregon shumë për shëndetin tuaj

rezart morina