RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nëse vuani nga ky problem, mjafton hudhër dhe banane për ta kuruar atë lehtësisht

nese-vuani-nga-ky-problem,-mjafton-hudher-dhe-banane-per-ta-kuruar-ate-lehtesisht

A ju duket i çuditshëm kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja, do të ndiheni mirë, veçanërisht nëse vuani nga dhimbje të fytit! Është më e mira për shëndetin tuaj!

Një nga simptomat kryesore të viruseve të dimrit është dhimbja e fytit, e cila zakonisht e vështirëson të folurin dhe gëlltitjen. Ju mund të tundoheni të vraponi menjëherë te mjeku juaj, por disa ilaçe shtëpiake shkojnë përtej pilulave, vëren Jeff Ledgery, një mjek internist në Spitalin Brigham në Boston. Ndër të tjera, mund të provoni produktet e mëposhtme në shtëpi:

Hudhra: Me veprim të fortë antibakterial, hudhra ofron lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e fytit ose ndonjë infeksion i fytit. Mund të përtypni disa thelpinj hudhër të papërpunuar ose thjesht t’i shtoni në supën tuaj për të qëndruar të shëndetshëm. Përndryshe, hudhrën mund ta përdorni në pjata të ndryshme që gatuani.

Bananet kanë një “nam” të keq në Indi kur bëhet fjalë për ftohjet dhe kollën. Shumë indianë shmangin ngrënien e bananeve bazuar në besimin se ajo mund të shkaktojë ftohjen e zakonshme ose të përkeqësojë një kollë.

E vërteta është se banania është e pasur me vitaminë C, si rezultat i së cilës mbron sistemin imunitar. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë B6 dhe minerale si kaliumi dhe kalciumi. Duke qenë i butë në natyrë, është mjaft i lehtë për t’u gëlltitur.

Related posts

Disa njerëz nuk i prek gripi, cili është sekreti?

admin

​Vetitë medicinale të balsamit të limonit

admin

Ankth dhe depresion, si ndikojnë patatet e skuqura në shëndetin tuaj?

rezart morina