RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Netanyahu premton “përgjigje të shpejtë” ndaj sulmit në Jerusalem

netanyahu-premton-“pergjigje-te-shpejte”-ndaj-sulmit-ne-jerusalem

Kabineti i sigurisë i Izraelit po mbahet në vazhdën e përshkallëzimit të dhunës vdekjeprurëse në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor të pushtuar, me kryeministrin Benjamin Netanyahu duke premtuar “një përgjigje të fortë, të shpejtë dhe të saktë”.

Netanyahu e bëri deklaratën teksa mblodhi kabinetin e tij të sigurisë lidhur me një nga sulmet më vdekjeprurëse të kryera nga një palestinez në vite në Jerusalemin Lindor të pushtuar, i cili vrau shtatë persona të premten.

Redaktori diplomatik i Al Jazeera, James Bays, duke raportuar nga atje, tha se Kabineti i Sigurisë i Izraelit pritet të autorizojë veprime në përgjigje të sulmit.

“Ka dy degë kryesore të asaj që ka të ngjarë të autorizojë Kabineti i Sigurisë. E para ka të bëjë me familjet dhe miqtë e atyre që dyshohet se kanë kryer sulmet e fundit”, tha Bays.

“Ajo që ata thonë se do të bëjnë është të rrethojnë shtëpitë e atyre njerëzve, dhe të arrestojnë potencialisht disa, pastaj t’u prishin shtëpitë dhe gjithashtu t’u heqin lejen për të jetuar në Jerusalem.”

Bays shtoi se veprimi i dytë do të ishte ndjekja e shpejtë e autorizimit të lejeve të armëve për izraelitët. “Policia izraelite tashmë po inkurajon ata që tashmë kanë leje armësh që të fillojnë të mbajnë armë,” shtoi ai.

Izraeli ka vendosur të vendosë mijëra forca speciale në Jerusalemin Lindor dhe Perëndimor pasi vendi u vendos në “gjendjen më të lartë të gatishmërisë” pas sulmit vdekjeprurës të premten.

Ministri izraelit i ekstremit të djathtë për Sigurinë Kombëtare Itamar Ben-Gvir ka bërë thirrje për më shumë armë në duart e qytetarëve dhe kolonëve izraelitë si pjesë e masave të sigurisë. Ben-Gvir është parë si shumë i kontravers, pasi tashmë është dënuar për nxitje raciste kundër palestinezëve. /mesazhi

Related posts

Osmani zhvilloi takime në Kongres, përmendi shkeljet e Serbisë në procesin e dialogut

rezart morina

Sulmi me 40 të vrarë në Moskë, reagon Kremlini: Presidenti Putin po merr të gjitha informacionet, ka dhënë urdhër që…

admin

OKB: Spitali “Nasser” në Gaza është bërë një vend vdekjeje, jo shërimi

admin6