RTV AHIRETI
Shëndetësi

Nga këto shenja do kuptoni që trupi juaj ka nevojë për shumë jod

nga-keto-shenja-do-kuptoni-qe-trupi-juaj-ka-nevoje-per-shume-jod

Jodi është thelbësor për jetën tonë, sepse është komponenti kyç i nevojshëm për prodhimin e hormoneve tiroide. Trupi ynë nuk është në gjendje t’i prodhojë ato vetë, prandaj ne duhet të konsumojmë ushqime të pasura me këtë element.

Ndër këto bëjnë pjesë algat e detit, kumbullat e thata, vezët dhe produktet e qumështit.

Mungesa e jodit mund të çojë në simptoma të ndryshme të pakëndshme. Dhe kur nuk trajtohet, ky mund të jetë shkaku i sëmundjeve edhe më të rënda, si kanceri ose problemet e zemrës.

Ne kemi zbuluar shenjat më të zakonshme të mungesës së jodit dhe jemi gati t’i ndajmë rezultatet me ju. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, planifikoni një vizitë tek mjeku juaj për të gjetur arsyen e saktë.

Probleme me flokët dhe lëkurën

Humbja e tepërt e flokëve dhe lëkura e thatë që kruhet mund të sinjalizojnë se keni nevojë për jod. Ai Ndihmon në rregullimin e nivelit të lagështisë së lëkurës, stimulon shërimin e prerjeve dhe plagëve dhe madje ngadalëson formimin e rrudhave.

Ky element është gjithashtu shumë i dobishëm për flokë të gjatë dhe me shkëlqim. Sekreti është në aftësinë e tij për të mbështetur rigjenerimin e lëvozhgëz së flokëve dhe për ta mbrojtur atë nga infeksioni.

Ndjeshmëri ndaj të ftohtit

Nuk është dhe aq ftohtë, por ju e mbuloheni sërish me një batanije. Ju gjithmonë ankoheni se keni të ftohtë ndërsa të tjerët mbajnë bluza dhe ju quajnë delikatë.

Duket sikur ju mund të vuani nga mungesa e jodit, pasi ajo çon në një shkallë më të ngadaltë metabolike. Si rezultat, trupat tanë prodhojnë më pak nga energjia që na jep atë ngrohtësinë e dëshirueshme.

Probleme me të mësuarit dhe kujtesën

Sipas një studimi që u krye në vitin 2014, njerëzit me nivel më të ulët të hormoneve tiroide kanë një hippocampus më të vogël. Kjo është pjesa e trurit tonë që kontrollon kujtesën afatgjatë.

Kjo është arsyeja pse mungesa e jodit mund ta bëjë të mësuarit dhe kujtesën një luftë të vërtetë për njerëzit. Për më tepër, një metabolizëm i ngadalshëm ndikon gjithashtu në aftësinë e trurit për të përpunuar informacionin dhe për t’iu përgjigjur në mënyrë efektive.

Related posts

Kur është normale të mos kesh uri në mëngjes?

admin

Covid-19: Kjo është simptoma më e re sipas ekspertëve

admin

Imuniteti i dobësuar, mikrobiologu Korraqi: Forcimi, arma më e mirë në çdo pandemi

admin