RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Nga krimi i organizuar, droga e afërsia me Rusinë për destabilizim të Ballkanit – akuzat që rëndojnë mbi kreun e BIA-s

nga-krimi-i-organizuar,-droga-e-afersia-me-rusine-per-destabilizim-te-ballkanit-–-akuzat-qe-rendojne-mbi-kreun-e-bia-s

Aleksandar Vulin, drejtor i Agjencisë Shtetërore për Siguri (BIA), është vendosur në listën e zezë të SHBA-së, bëhet e ditur në faqen e internetit të Departamentit të Financave të SHBA-së.

Siç thuhet në shpjegim, Vulin është i përfshirë në “krimin e organizuar ndërkombëtar, tregtinë e paligjshme të drogës dhe shpërdorimin e detyrës publike”, transmeton Telegrafi.

Siç u tha më tej, Vulin mbajti një marrëdhënie reciproke me tregtarin serb të armëve Sllobodan Teshiq, i cili është gjithashtu nën sanksionet e SHBA-së, duke e ndihmuar atë të lëvizte lirisht dërgesat e tij të paligjshme të armëve përtej kufijve të Serbisë.

“Veprimet e Vulin promovuan korrupsionin në institucionet qeveritare në Serbi. Këto akte përfshijnë përdorimin e autoritetit të tij për përfitime personale, duke përfshirë përfshirjen në një rrjet të trafikut të drogës. Ai përdori pozitat e tij publike për të mbështetur Rusinë, duke mundësuar ndikimin keqdashës të Rusisë, duke ulur kështu sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor, dhe duke i ofruar Rusisë një platformë për të zgjeruar më tej ndikimin e saj në rajon”, thuhet në faqen e internetit të Departamenti amerikan i Financave.

Reklama

Më tej theksohet se Vulin është drejtor i BIA-s të Serbisë, ndërsa më parë ka qenë ministër i Mbrojtjes dhe i Punëve të Brendshme. Gjithashtu është bërë e ditur se këto institucione nuk janë objektiv i këtyre sanksioneve.

“OFAC e shënjon Vulinin për përgjegjësinë ose bashkëpunimin ose përfshirjen e drejtpërdrejtë ose të tërthortë në korrupsionin në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë korrupsionin nga, në emër të, ose të lidhur ndryshe me qeverinë e ndonjë prej qeverive të Ballkanit Perëndimor, ose një aktuale apo ish-zyrtar i qeverisë në çdo nivel të qeverisjes në Ballkanin Perëndimor, si abuzimi i pronës publike, shpronësimi i pronës private për përfitime personale apo qëllime politike, a ryshfet”, thuhet në shpjegim.

Related posts

Rrëfimi i shqiptares në Turqi: Ka ende njerëz nën gërmadha, zëri po u dëgjohet

admin

Itali, protestuesit u bëjnë thirrje qytetarëve të bojkotojnë produktet izraelite

admin6

Kurti takohet me Lajçak, bisedohet për dialogun me njohje reciproke në qendër

admin