RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ngjyra e thonjve zbulon gjendjen tuaj shëndetësore

ngjyra-e-thonjve-zbulon-gjendjen-tuaj-shendetesore

Mund të tingëllojë pa kuptim, por ngjyra e çuditshme e thonjve mund të tregojë se keni një problem shëndetësor, për të cilin duhet të adresoni sa më shpejt të jetë e mundur.

Larja e duarve vazhdimisht nuk do të thotë që ju jeni të shëndetshëm dhe thonjtë tuaj nuk zbulojnë ndonjë sekret në lidhje me shëndetin tuaj. Thonjtë e shëndetshëm janë të lëmuar, të zakonshëm në ngjyra dhe pa asnjë njollë ose me njolla. Shikoni thonjtë tuaj dhe nëse vëreni diçka të çuditshme, atëherë shkoni te një mjek.

Këto janë vetëm disa nga ndryshimet që meritojnë të shkojnë te mjeku.

Thonjtë kafe dhe të zinj

Nëse e vini re këtë ngjyrë, mund të jetë melanoma, e cila rrallë ndodh, por mund të jetë vdekjeprurëse nëse nuk trajtohet.

Përveç kësaj, nëse vëreni dhimbje, gjakderdhje ose lëviz nëpër thonjtë tuaj, caktoni një takim. Kjo vlen edhe për ndryshimet e lëkurës rreth thonjve dhe jo vetëm pllakën e thonjve. Arsyet e tjera mund të jenë një infeksion i kërpudhave, një infeksion bakterial ose thjesht një reagim ndaj ilaçeve që ju pini.

Ngjyra e verdhë e thonjve

Ky është kryesisht një infeksion i kërpudhave ose psoriasis. Infeksioni i kërpudhave fillon me ndryshime të vogla në shfaqjen e njollave të bardha ose depozitave nën thonjtë, dhe më vonë kthehet në të verdhë dhe përfshin tërë thoin.

Të dyja kushtet janë një paralajmërim për të vizituar një mjek. Nëse të gjithë thonjtë tuaj kanë një ngjyrë të verdhë e ndritshme, mund të jetë sindroma i verdhë i thonjve kur ka ënjtje të duarve dhe këmbëve për shkak të mbajtjes së lëngjeve.

Ngjyra e gjelbër dyshohet se ka një infeksion bakterial

Pseudomonas Aeruginosa shkakton ngjyrën blu-jeshile të thonjve, dhe ndodh te njerëzit, duart e të cilëve janë vazhdimisht në ujë. Ky bakter jeton në një mjedis të ngrohtë, ku ushqen lehtë.

Vjollcë, blu ose e kuqe

Ngjyra vjollcë ndodh kur rruazat e kuqe të gjakut bllokohen midis pllakës së thoit dhe mishit, dhe ndodh për shkak të një dëmtimi. Nëse nuk është lëndim mund të jetë një tumor dhe duhet të kontaktoni mjekun ose dermatologun tuaj.

Thonjtë blu

Kjo mund të jetë cianozë kur qelizat e kuqe të gjakut nuk janë oksigjenuar sa duhet. Kjo tregon probleme me mushkëritë ose zemrën tuaj, të tilla si astma, pneumonia ose qarkullimi i dobët. Një arsye tjetër mund të jetë ekspozimi ndaj argjendit.

Thonjtë e bardhë

Ndodh kryesisht si pasojë e disa traumave, ndërsa vijat e bardha rreth thonjve gjithashtu mund të tregojnë helmim me arsenik që rezulton në dështim të veshkave. Mund të jetë gjithashtu një infeksion me kërpudhat ose bakteret, kështu që shihni mjekun tuaj.

Thonjtë gjysmë të bardhë rozë, të kuq ose kafe

Njollat e bardha në formë gjysmëhëne, në sipërfaqen e thoit është një dukuri normale, por shtrirja e tyre e zgjatur në gjysmën e thoit, e cila është rozë, e kuqe ose kafe, është një shenjë se diçka nuk është në rregull. Kjo mund të tregojë probleme të veshkave dhe duhet të kërkoni ndihmën e mjekut.

Related posts

Përfitimet shëndetësore që merrni sa herë hani qitro, portokaj ose limona

wpuser

Nisin punimet për Spitalin e ri të Kardiokirurgjisë, Manastirliu: Model në të gjithë rajonin, drejt finalizimit modernizimi i plotë i QSUT-së

admin

Si të kuptojmë kur një fëmijë është i shurdhër?

rezart morina