RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ngrënia e qershive para gjumit: Një sekret për ëndërrat më të ëmbla

ngrenia-e-qershive-para-gjumit:-nje-sekret-per-enderrat-me-te-embla

Studimet e fundit kanë treguar një korrelacion midis nivelit të gjumit dhe ghrelinit. Kur nuk flemë mjaftueshëm, nivelet tona të ghrelinit mund të rriten, duke çuar në rritjen e oreksit dhe rritjen e tërheqjes ndaj ushqimeve të larta në sheqer dhe yndyrë.

Por, ç’lidhje ka e gjithë kjo me qershitë? Qershia është një frut i veçantë, i njohur për shijen e tij të ëmbël dhe të lëngshme. Megjithatë, ajo që i bën qershitë kaq të veçanta është prania e melatoninës, një hormon që rregullon ritmin gjumë-zgjim në trupin tonë. Melatonina gjendet edhe natyrshëm në qershi, dhe disa studime sugjerojnë se ngrënia e qershive ose pirja e lëngut të qershisë mund të rrisë nivelet e melatoninës në trup, duke nxitur gjumë më të mirë dhe më çlodhës.

Ajo që e bën lidhjen mes gjumit dhe shijes së qershive edhe më magjepsëse është fakti se disa njerëz raportojnë se perceptojnë një shije të ndryshme për qershitë gjatë vetë gjumit. Sipas një sondazhi me 1000,37 njerëz, raportuan se kishin vënë re një ndryshim në shijen e qershive gjatë gjumit. Disa thonë se shija bëhet më intensive ose edhe acidike, ndërsa të tjerë raportojnë se nuk perceptojnë aspak shije.

Si përfundim, lidhja midis gjumit dhe shijes së qershive është një temë magjepsëse që ngre pyetje të mëtejshme kërkimore. Një kuptueshmëri më e mirë e kësaj lidhjeje mund të japë një kuptueshmëri të vlefshme për shëndetin e njeriut dhe marrëdhënien mes gjumit, shijes dhe të ushqyerit. Ndërkohë, herën tjetër kur të hani një qershi, mund të mendoni se si gjumi juaj mund të ndikojë në përvojën tuaj të shijes. Mos harroni gjithmonë se gjumi është kritik për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme dhe se ngrënia e një diete të ekuilibruar mund të ndihmojë në përmirësimin e gjumit.

Si përfundim, ngrënia e qershive para gjumit mund të jetë një shtesë e dobishme për një rutinë të shëndetshme gjumi. Falë pranisë së melatoninës, antioksidantëve dhe tryptophanit, ky frut i shijshëm mund të nxiste një gjumë më të thellë dhe më të qetë, duke kontribuar gjithashtu në shfaqjen e ëndrrave më të këndshme.

Related posts

Metoda natyrale për të shpëtuar nga dhimbja e dhëmbit

rezart morina

99 euro për një picë, çfarë është ari i ngrënshëm

admin

Benefitet e qershive gjatë verës

admin