RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Nis protesta kundër dënimit të Salih Mustafës nga Gjykata Speciale

nis-protesta-kunder-denimit-te-salih-mustafes-nga-gjykata-speciale

Qytetarë të shumtë i janë përgjigjur ftesës së Partisë Socialdemokrate për protestë për të kundërshtuar vendimin e Gjykatës Speciale që dënoi me 26 vjet burgim ish-komandantin e UÇK-së, Salih Mustafa.

Protestës i është përgjigjur edhe kryetari i OVL së UÇK-së, Faton Klinaku si dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu.

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj ditë më parë në një konferencë për media kishte thënë se kjo protestë është e domosdoshme, pasi në Hagë po tentohet të shtrembërohet historia.

Partia Socialdemokrate (PSD) i ka dërguar gjithashtu shkresa deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të nisin procedurat për amendamentimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara në Hagë.

Javën e kaluar, trupi gjykues në Dhomat e Specializuara në Hagë, ka shqiptuar aktgjykim fajësues ndaj ish-pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa duke e dënuar atë me 26 vjet burgim.

Related posts

Restaurohet dorëshkrimi i Kuranit 500-vjeçar në Tajvan

rezart morina

Shefi i EULEX-it për shpërthimin në veri: Tregon se sa e paqëndrueshme është situata

admin

Mbi 200 milionë amerikanë të prekur nga i ftohti ekstrem

admin