RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një arsyje më shumë për të konsumuar çajin kamomil para gjumit

nje-arsyje-me-shume-per-te-konsumuar-cajin-kamomil-para-gjumit

Një nga proceset më të rëndësishme në jetë është edhe gjumi. Kohëzgjatja e ciklit të gjumit varion nga mosha e individit, mirëpo po që ndërlidhet mirë edhe me pjesën e të ushqyerit.

Konsumimi i ushqimeve të shëndetshme minimizon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike shkruan Healthline.

Andaj, kivi, arrat, orizi i bardhë janë disa prej ushqimeve që rekomandohet të konsumohet para gjumit, për shkak të benefiteve që ato i përmbajnë.

Mirëpo, në këtë kategori hyn edhe konsumimi i çajit të kamomilit.

Çaji bimor ofron shumë benefite shëndetësore. Ai është i njohur për zvogëlimin e inflamacionit që mund të shkakojë sëmundje kronike si kanceri apo edhe sëmundjet e zemrës.

Related posts

Ankthi dhe depresioni: 9 hapa konkretë që mund të ndërmerrni tani për t’i parandaluar!

admin

Përfitimet shëndetësore të vajit të peshkut

admin

Ushqimet më të mira dhe ato më të këqija për zemrën, sipas mjekëve

admin