RTV AHIRETI
Shëndetësi

Një dietë e ekuilibruar më e mirë se dieta vegjetariane për shëndetin e trurit

nje-diete-e-ekuilibruar-me-e-mire-se-dieta-vegjetariane-per-shendetin-e-trurit

Në një studim novator të botuar në Nature Mental Health, studiuesit kanë hedhur dritë mbi marrëdhëniet midis modeleve dietike dhe shëndetit të trurit. Studimi sugjeron se një dietë e ekuilibruar, e përbërë nga lloje të ndryshme ushqimore, mund të jetë më e lartë se një dietë vegjetariane në mbështetjen e mirëqenies mendore dhe funksionit kognitiv.

Studimi, i cili analizoi të dhënat e afro 182,000 pjesëmarrësve, u fokusua në katër modele kryesore diete: niseshte pa niseshte/niseshte të reduktuar, vegjetariane, me proteina të larta/me fibra të ulët dhe dietë të ekuilibruar. Preferencat ushqimore të pjesëmarrësve u ekzaminuan në kategori të tilla si fruta, perime, niseshte, proteina dhe ushqime.

Dietë e ekuilibruar e lidhur me mirëqenien më të mirë mendore

Rezultatet zbuluan se individët që ndiqnin një dietë të ekuilibruar shfaqën rezultate më të ulëta për matjet e shëndetit mendor, rezultate më të larta për mirëqenien dhe funksionin më të mirë njohës krahasuar me ata që u përmbahen modeleve të tjera diete. Në mënyrë të veçantë, grupi i dietës së ekuilibruar demonstroi kohë të përmirësuara reagimi dhe nivele më të larta të lëndës gri në rajone të caktuara të trurit, duke treguar përmirësim të shëndetit të trurit.

Për më tepër, dallimet gjenetike u vunë re midis grupeve dietike, me grupin e dietës së ekuilibruar që tregonte një rrezik gjenetik relativisht më të ulët për shumicën e çrregullimeve mendore. Anasjelltas, grupi vegjetarian shfaqi një rrezik gjenetik më të lartë për disa çrregullime mendore, duke përfshirë sëmundjen e Alzheimerit dhe çrregullimin bipolar.

Duke komentuar gjetjet, dietologia e regjistruar Isabel M. Vazquez theksoi rolin e rëndësishëm të dietës në shëndetin e trurit, duke theksuar përfitimet e dietave të pasura me lëndë ushqyese dhe të balancuara në reduktimin e rrezikut të rënies njohëse dhe përmirësimin e mirëqenies mendore.

Dietologia e regjistruar, Molly Rapozo, u bëri jehonë këtyre ndjenjave, duke theksuar rëndësinë e zgjedhjeve dietike në promovimin e shëndetit mendor dhe funksionit kognitiv. Ajo vuri në dukje se madhësia e madhe e mostrës së studimit dhe analiza gjithëpërfshirëse ofrojnë njohuri të vlefshme për lidhjen midis dietës dhe shëndetit të trurit.

Në përgjithësi, studimi nënvizon rëndësinë e adoptimit të një diete të ekuilibruar të pasur me fruta, perime, drithëra, proteina pa yndyrë dhe yndyrna të shëndetshme për shëndetin optimal të trurit dhe mirëqenien mendore.

Related posts

Bananet të pasura me fibra, ndihmojnë tretjen

admin

Ushqimi më i keq për njerëzit me tension të lartë

admin

Çfarë duhet të hash që të mos kesh vapë, ushqimet që të mbajnë freskët në verë

rezart morina