RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetTurqi

Një grup tjetër nga garda kombëtare do të niset drejt Turqisë

nje-grup-tjeter-nga-garda-kombetare-do-te-niset-drejt-turqise

Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, vizituan bazën ushtarake të KFOR-it turk në Prizren. Nga aty u dha edhe lajmi se sonte ekipit të FSK-së në Turqi do t’i shtohet edhe një grup tjetër nga garda kombëtare.

Aktualisht, kontingjenti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, i përbërë nga specialistë të kërkim-shpëtimit urban, mjekësisë emergjente dhe njësitet e K9, tashmë janë në zonat e goditura nga tërmeti.

Kryeministri Kurti dhe ministri Mehaj shprehën edhe një herë ngushëllimet më të thella për viktimat e tërmetit shkatërrues të së hënës.

U ritheksua se Republika e Kosovës dhe populli i saj janë pranë Republikës së Turqisë dhe popullit turk, në gatishmërinë më të lartë për mbështetje.

Kurti e Mehaj u pritën nga Komandanti i Kontingjentit Turk, Kolonel Recai Yılmaz, Konsulli i Përgjithshëm i Konsullatës Turke në Prizren, Celal Doğan dhe zëvendësambasdorja e Turqisë në Kosovë, Şeyda Aydın Çimenli dhe atasheu ushtarak i Turqisë në Kosovë, Kolonel Çağdaş Akif Kahraman.

Solidarizimit dhe mbështetjes institucionale i janë bashkëngjitur edhe qytetarët e Republikës të cilët në baza vullnetare dhe humanitare kanë filluar të dërgojnë ndihma për popullit turk. Gjatë kësaj vizite, kryeministri Kurti pa nga afër grumbullimin dhe paketimin e ndihmave të destinuara për zonat me më së shumti nevojë.

Related posts

SHBA-ja ndërmjetëson bisedimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

rezart morina

Ekspertët e sigurisë nuk presin eskalim të situatës në veri të Kosovës

rezart morina

Tërmeti Turqi-Siri : 1400 të vdekur; Godet tërmeti i dytë i madh

admin