RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Një tërmet vdekjeprurës trondit Indonezinë – VIDEO

nje-termet-vdekjeprures-trondit-indonezine-–-video

Vendi me më shumë se 270 milionë banorë goditet shpesh nga tërmete, shpërthime vullkanike dhe cunami për shkak të vendndodhjes së tij në “Unazën e Zjarrit”.

Një tërmet tronditi ishullin kryesor Java të Indonezisë, duke dëmtuar dhjetëra ndërtesa dhe duke vrarë dhjetëra persona me frikën se shifrat e viktimave mund të rriteshin.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti me magnitudë 5.6 ballë të hënën ishte me qendër në rajonin Cianjur në provincën Java Perëndimore në një thellësi prej 10 km (6.2 milje). Ajo dërgoi banorët në kryeqytetin Xhakarta të vrapojnë në rrugë për siguri. /mesazhi

Related posts

Të paktën 73 emigrantë supozohen të vdekur pas mbytjes së një anije në Libi

admin

Abazoviq: Mali i Zi i gatshëm për raudin e ri të bisedimeve Kosovë-Serbi

rezart morina

Operacione të shumëfishta të Rojes Bregdetare italiane; mbi 1 mijë emigrantë të rrezikuar – VIDEO

admin