RTV AHIRETI
Shëndetësi

Njihuni me disa nga përfitimet shëndetësore të pirjes së ujit të nxehtë!

njihuni-me-disa-nga-perfitimet-shendetesore-te-pirjes-se-ujit-te-nxehte!

Nuk ka absolutisht asnjë ndryshim. Pavarësisht nëse ju pëlqen të pini ujë të ngrohtë ose ujë të ftohtë me akull, të dyja janë hidratuese. Megjithatë, temperaturat e ndryshme mund të na lënë të ndihemi ndryshe. Pijet e ngrohta janë ngushëlluese, ndërsa një gotë me ujë të ftohtë do të ndihet më freskuese. Merrni filxhanin tuaj dhe na lejoni t’ju tregojmë të gjitha përfitimet e pirjes së ujit të nxehtë.

Përfitimet e pirjes së ujit të nxehtë në mëngjes

Nuk ka asgjë si pija juaj e parë e ngrohtë në mëngjes, qoftë çaji, kafeja apo uji i ngrohtë me limon. Pirja e ujit të nxehtë në mëngjes ka më shumë përfitime sesa thjesht ajo ndjesi e ngrohtë e paqartë që na jep. Konsumimi i ujit të ngrohtë në mëngjes mund të ‘zgjojë’ sistemin tuaj të tretjes. Kjo ndihmon në largimin e toksinave dhe do t’ju lërë të ndiheni të freskët.

Përfitimet e tjera të pirjes së ujit të ngrohtë përfshijnë:

Rritja e qarkullimit të gjakut

Ndihmon tretjen dhe mund të reduktojë kapsllëkun

Lehtësoni simptomat e ftohjes.

Related posts

Merrni tri herë në ditë këtë përzierje dhe thuani lamtumirë ftohjes

rezart morina

Brenda disa dekadave njerëzit mund të jetojnë deri në 120 vjet

admin

Firmoset marrëveshja tripalëshe për transplantin e organeve në Romë, Manastirliu: Dritare e re për ne

rezart morina