RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Numri i përgjithshëm i pasgoditjeve të tërmetit në Turqi ka arritur në 6 mijë e 40

numri-i-pergjithshem-i-pasgoditjeve-te-termetit-ne-turqi-ka-arritur-ne-6-mije-e-40

Orhan Tatar, Drejtor i Përgjithshëm i AFAD-it për Reduktimin e Tërmeteve dhe Rrezikut, tha se numri i përgjithshëm i pasgoditjeve në rajon ka arritur në 6 mijë e 40 dhe se pasgoditjet do të vazhdojnë edhe për pak kohë.

“Ndër këto, ato me përmasa 3-4 janë matur si 1628, ato me përmasa 4-5 ishin 436 dhe ato me përmasa 5-6 ishin 40. Gjithashtu ka një tjetër tërmet me magnitudë 6.6 ballë”, shtoi ai, ndërsa i quajti dy tërmetet e mëdha, të jashtëzakonshme.

“Kjo i shqetëson qytetarët tanë. Sidomos pas tërmeteve të kësaj magnitude, pasgoditjet do të vazhdojnë për një periudhë më të gjatë kohore. Disa nga këto pasgoditje mund të kenë magnitudë 5 e lart”, paralajmëroi ai.

“Goditjet janë çdo tre-katër minuta”.

Gjithashtu u ka bërë thirrje edhe njerëzve që të qëndrojnë larg ndërtesave të dëmtuara dhe të mos futen në ndërtesa të dëmtuara. /tch

Related posts

Vodhën 6 kamionë me ushqime që po u dërgoheshin të prekurve nga tërmeti, 40 të arrestuar

rezart morina

Kurti në Athinë: Kusht për fqinjësi të mirë është njohja e ndërsjellë

admin

SHBA-ja bën thirrje për “masë të fuqishme të OKB-së” kundër testimeve raketore të Koresë së Veriut

admin