RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Numri i të vdekurve në Turqi rritet në 2,921, në Sirinë fqinje të paktën 1,451

numri-i-te-vdekurve-ne-turqi-rritet-ne-2,921,-ne-sirine-fqinje-te-pakten-1,451

Agjencia turke e ndihmës thotë se numri i të vdekurve nga tërmetet e së hënës është rritur në 2,921.

Yunus Sezer, i cili drejton agjencinë AFAD, tha se 15,384 persona të tjerë u plagosën, ndërsa 6,217 ndërtesa janë shembur.

Dy tërmetet u pasuan nga 243 pasgoditje, tha ai, duke shtuar se 16,400 punonjës shpëtimi ishin aktivë në zonat e prekura.

Në Sirinë fqinje, të paktën 1,451 njerëz kanë vdekur.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve siriane SANA, 711 persona kanë vdekur në zonat e kontrolluara nga qeveria, kryesisht në rajonet e Alepos, Hama, Latakia dhe Tartus.

Related posts

Pesë orë pritje në Merdar për të dalë nga Kosova

admin

150 kamionë me ndihma humanitare hynë në Rripin e Gazës të dielën

admin6

Evropa mbulohet nga dëbora, rrëzime pemësh, probleme me rrugët dhe energjinë elektrike

admin