RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Numri i të vrarëve në Gaza kalon 30,000 pa ndalesa të bombardimeve izraelite

numri-i-te-vrareve-ne-gaza-kalon-30,000-pa-ndalesa-te-bombardimeve-izraelite

Numri i të vrarëve në enklavën palestineze rritet pasi Izraeli pengon dërgimin e ndihmave në Gaza mes përkeqësimit të krizës humanitare.

Më shumë se 110 njerëz janë vrarë pasi forcat izraelite qëlluan mbi palestinezët që prisnin për ndihma ushqimore në Rripin e Gazës, duke e çuar numrin total të të vdekurve në më shumë se 30,000 që nga fillimi i luftës së Izraelit në Gaza gati pesë muaj më parë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza.

Përditësimi i ministrisë të enjten vjen në mes të një krize humanitare të thelluar në Gaza, në prag të urisë, pasi ushtria izraelite po kërcënon për një pushtim tokësor të Rafahut, ku rreth 1.5 milionë njerëz, shumica e të cilëve u zhvendosën nga lufta, janë strehuar.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, bëri thirrje për një armëpushim në mediat sociale, duke thënë se “dhuna dhe vuajtjet e tmerrshme” duhet të marrin fund. Më shumë se 70,000 palestinezë janë plagosur, tha ai.

Related posts

Qeveria ushtron ankesë ndaj vendimit të Themelores, për pagat e prokurorëve dhe gjyqtarëve

admin6

“Europa duhet të jetë gati për luftë nëse dëshiron paqe”- Një ditë pas deklaratës së fortë, Macron takohet me Scholz dhe Tusk për të biseduar për Ukrainën

admin

Osmani takon Xhaçkën dhe Daçiqin në Budapest

admin