RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OBSH angazhohet për të mbështetur popullin sirian -VIDEO

obsh-angazhohet-per-te-mbeshtetur-popullin-sirian-video

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ndodhet në kryeqytetin sirian të Damaskut, po jep tani një konferencë shtypi mbi reagimin ndaj tërmetit.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus thotë se 110 ton furnizime mjekësore ishin dërguar në zonat e prekura në Siri dhe një fluturim ishte planifikuar të ulej sonte me më shumë furnizime emergjente.

Ai thotë se OBSH është “e përkushtuar për të mbështetur popullin sirian”.

Paneli i zyrtarëve të OBSH-së më pas pyetet për numrin e vlerësuar të vdekjeve në Siri, për të cilin Dr Rick Brennan, drejtori rajonal i urgjencës i organizatës, thotë se nuk ka asnjë mënyrë për të dalë me një projeksion të saktë.

Megjithatë, ai thotë se vdekjet totale do të vazhdojnë të rriten dhe OBSH po pret më shumë informacion për të dalë nga zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të Sirisë.

Ai shton se rreth 4,800 vdekje dhe 2,500 lëndime janë regjistruar në zonat e kontrolluara nga qeveria deri më tani, dhe rreth 4,500 vdekje dhe 7,500 lëndime janë raportuar në zonat e kontrolluara nga rebelët.

“Ne e dimë se ata numra do të vazhdojnë të rriten, veçanërisht kur kemi më shumë akses,” thotë Dr Brennan. /tch

Related posts

Policia bullgare gjeti 18 emigrantë të vdekur në një kamion të braktisur, mbijetojnë 28 të tjerë

admin

Turqia dërgon ndihma në Afganistan pas tërmeteve vdekjeprurëse

rezart morina

Sunak premton dëbimin e emigrantëve shqiptarë, prezanton planin me 5 pika

admin