RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OBSH thirrje për “veprim urgjent dhe angazhim të guximshëm” kundër ndryshimit kilimatik

obsh-thirrje-per-“veprim-urgjent-dhe-angazhim-te-guximshem”-kunder-ndryshimit-kilimatik

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, theksoi se ka nevojë për veprim urgjent dhe angazhim të guximshëm kundër ndryshimit klimatik, transmeton Anadolu.

Nga llogaria e tij në platformën e mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter, ​​​​​​​Ghebreyesus bëri një postim për shkak të zjarreve që janë paraqitur në zonën e pyllëzuar në ishullin Maui në Hawaii të SHBA-së.

Ngjarjet e motit ekstrem tashmë janë normalja e re dhe kanë shkaktuar dhimbje dhe shkatërrime të paimagjinueshme, deklaroi Ghebreyesus duke shprehur se “Zemra ime është me popullin e Hawaiit të përfshirë në këto zjarre vdekjeprurëse. Kundër ndryshimit klimatik ka nevojë për veprim urgjent dhe angazhime të guximshme”.

Për shkak të zjarreve në zonën e pyllëzuar në ishullin Maui kanë humbur jetën 36 persona, janë plagosur shumë të tjerë dhe janë dëmtuar shumë prona.

Bëhet e ditur se vazhdojnë 3 zjarre të mëdha që kanë shpërthyer në ishull.

Related posts

Benny Gantz kërcënon të japë dorëheqjen pas su’lmeve të vazhdueshme në Ga’za

RTI

Plagosja në Shtërpcë kap syrin e BE-së, reagon komisioneri për Zgjerim

admin

Kryeministri skocez, Hamza Jusuf jep dorëheqje

admin6