RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Gërmimi i rërës po kërcënon jetën detare në mënyrë të pakthyeshme

okb:-germimi-i-reres-po-kercenon-jeten-detare-ne-menyre-te-pakthyeshme

Rreth 6 miliardë tonë rërë detare po gërmohet çdo vit, një praktikë për të cilën OKB thotë se është e paqëndrueshme dhe mund të zhdukë jetën detare lokale në mënyrë të pakthyeshme.

Rëra është burimi natyror më i shfrytëzuar në botë pas ujit, por nxjerrja e saj për përdorim në industri si ndërtimi nuk rregullohet në mënyrë të lirshme, duke bërë që OKB të miratojë një rezolutë vitin e kaluar për të promovuar minierat më të qëndrueshme.

Gjetjet nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP) përkojnë me lançimin e një platforme të re ‘Marine Sand Watch’ të mbështetur nga financimi i qeverisë zvicerane që monitoron aktivitetet e gërmimit duke përdorur gjurmimin detar dhe inteligjencën artificiale.

“Sasia e rërës që po tërheqim nga mjedisi është e konsiderueshme dhe ka një ndikim të madh,” tha Pascal Peduzzi i UNEP në një konferencë shtypi në Gjenevë.

Duke treguar imazhin e një anijeje që ai e përshkroi si një “fshesë me korrent gjigant”, ai tha se anije të tilla “në thelb po sterilizonin fundin e detit duke nxjerrë rërë dhe duke shtypur të gjithë mikroorganizmat që ushqejnë peshqit”.

Në disa raste, kompanitë heqin të gjithë rërën në shtrat, që do të thotë se “jeta mund të mos shërohet kurrë,” shtoi Peduzzi.

Ndërsa globalisht 6 miliardë që nxirren janë më pak se rëra e depozituar çdo vit nga lumenjtë e botës, në disa zona heqja po tejkalon normat e rimbushjes, tha UNEP.

Deti i Kinës Jugore, Deti i Veriut dhe bregu lindor i Shteteve të Bashkuara janë ndër zonat ku ka ndodhur më së shumti gërmimi, tha Arnaud Vander Velpen, një oficer i industrisë së rërës dhe analitikës së të dhënave në Universitetin e Gjenevës.

Ai shtoi se Kina, Holanda, Shtetet e Bashkuara dhe Belgjika janë ndër vendet më aktive në këtë sektor. /abcnews

Related posts

OBI dënon sulmin në Bregun Perëndimor ku ushtarët izraelitë vranë 4 palestinezë – VIDEO

admin

Mbreti Salman: Festimi i Ditës së Flamurit konsolidon identitetin kombëtar

admin

Haxhinjtë indonezianë të “Rrugës së Mekës” mbërrijnë në Medine për haxh

admin