RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Më shumë se 140 punonjës të ndihmave humanitare të vrarë në 2021

okb:-me-shume-se-140-punonjes-te-ndihmave-humanitare-te-vrare-ne-2021

Më shumë se 140 punonjës të ndihmave u vranë gjatë vitit 2021, tha sot në Gjenevë Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).

”Shifra për punonjësit e ndihmave të vrarë në konflikt ose si rezultat i sulmeve ishte më e larta që nga viti 2013”, tha organizata, e cila koordinon reagimin global të urgjencës në krizat humanitare.

Shumica e të vrarëve ishin sulmet ajrore ose granatimet, shumica e tyre në Siri.

Gjatë të njëjtës periudhë, 203 punonjës të ndihmës u plagosën dhe 117 u rrëmbyen.

Deri më tani këtë vit, 168 punonjës të ndihmave janë sulmuar në përpjekje për të ofruar ndihmë humanitare duke çuar në 44 viktima.

“Nevojat humanitare janë në kulmin e të gjitha kohërave dhe punonjësit e ndihmës po punojnë në mjedise gjithnjë e më të rrezikshme”, tha Koordinatori i Ndihmës Emergjente të OKB-së dhe nënsekretari i përgjithshëm për Çështjet Humanitare, Martin Griffiths.

Sipas OCHA-së, vendet më të rrezikshme për punonjësit e ndihmave janë Sudani i Jugut, Afganistani dhe Siria.

”Më shumë njerëz në mbarë botën se kurrë më parë kanë nevojë për ndihmë humanitare, me 300 milionë njerëz që jetojnë në rajonet e krizës”, tha zëdhënësi i OCHA-së, Jens Laerke.

”Apelet e OKB-së për financim për vitin 2022 për Sirinë, Republikën Demokratike të Kongos, Ukrainën dhe shumë vende të tjera aktualisht arrijnë në pothuajse 50 miliardë dollarë”, theksoi ai.

Kjo përfshin financimin për fondin e OKB-së për fëmijë, UNICEF, Programin Botëror të Ushqimit (WFP), Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe agjencinë e OKB-së për refugjatët UNHCR.

”Vetëm 15 miliardë dollarë nga kjo shumë janë marrë”, tha ai. /atsh

Related posts

Papa Françesku i gatshëm të vizitojë Ukrainën dhe Rusinë

admin

Përfundon takimi me ambasadorët e QUINT-it, Kurti mban konferencë për media

rezart morina

Ukraina, thirrje OKB-së dhe Kryqit të Kuq të hetojnë vdekjet në burgje

admin