RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Rreth 46,000 banesa janë shkatërruar në Gaza që nga fillimi i konfliktit

okb:-rreth-46,000-banesa-jane-shkaterruar-ne-gaza-qe-nga-fillimi-i-konfliktit

Që nga 7 tetori, rreth 46,000 njësi banimi në Gaza janë shkatërruar plotësisht dhe më shumë se 234,000 janë dëmtuar pjesërisht, sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara më 29 nëntor.

Analiza satelitore nga studiuesit në Qendrën e Diplomuar CUNY dhe Universitetin Shtetëror të Oregonit vlerësojnë se midis 26% dhe 34% e të gjitha strukturave në brez janë dëmtuar që nga 29 nëntori, shkruan CNN.

Krahasisht, këto shifra ishin midis 20% dhe 26% më 18 nëntor.

Në provincat e Gazës dhe Gazës Veriore, ku ka ndodhur përqendrimi më i madh i sulmeve ajrore, vlerësohet se 52% deri në 65% të strukturave janë dëmtuar. /abcnews

Related posts

KGjK kërcënon Qeverinë

admin

Drejtori i CIA-s mbërrin në Kajro, takime për luftën në Gaza

admin

Libani synon kredi për rimëkëmbjen energjetike

admin