RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Zvicra mbetet vendi më inovativ në botë

okb:-zvicra-mbetet-vendi-me-inovativ-ne-bote

Zvicra është sërish vendi më inovativ në botë, sipas një studimi të Kombeve të Bashkuara.

Organizata e Kombeve të Bashkuara për Pronësinë Intelektuale (WIPO) njoftoi në Gjenevë se Zvicra ka mbrojtur pozicionin e saj të parë në Krahasimin e Vendeve Inovative 2022, përpara Suedisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Vendet që performojnë veçanërisht mirë në aspektin e inovacionit përfshijnë Indinë, Indonezinë, Pakistanin, Uzbekistanin dhe Brazilin, tha WIPO.

Duhet theksuar se vendet evropiane janë ende më të përfaqësuara në mesin e 20 vendeve të para. “Ata nuk po humbasin rezistencën”, theksoi eksperti i WIPO Sacha Wunsch-Vincent.

Megjithatë, WIPO beson se rënia e konsiderueshme e kapitalit të rrezikut të përdorur mund të ketë pasoja negative në fuqinë inovative të shumë vendeve. /atsh

Related posts

Ukraina pritet t’i fillojë në çdo moment ofensivat masive

rezart morina

Ambasadori ukrainas në Turqi mohon pretendimet se Ankaraja i dërgon bomba thërrmuese Ukrainës

admin

Nëntë doganierë dhe një polic arrestohen në veri, dyshohen për keqpërpëdorim të pozitës zyrtare dhe korrupsion

admin