RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Opozita serbe kërkon dorëheqjen e Vuçiqit

opozita-serbe-kerkon-doreheqjen-e-vuciqit

Opozita në Serbi i ka reaguar ashpër presidentit serb Aleksandar Vuçiq për arritjen e pajtueshmërisë mes tij dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit.

Madje lideri i Lëvizjes së djathtë Dveri, Boshko Obradoviq, kërkoi dorëheqjen e Vuçiqit, si zgjidhje e vetme e krizës politike. Duke kërkuar madje protesta nga qytetarët ai ka thënë se Vuçiq në mënyrë të paautorizuar ka marrë përsipër obligimin që të fillojë zbatimin e Marrëveshjes të cilën ai e vlerëson si grushtet.

Ish shefi i diplomacisë serbe Vuk Jeremiq marrëveshjen e quajti tradhti.

“Kjo tradhti e lartë mund të parandalohet vetëm me referendum”, ka shkruar ai.

Edhe partitë opozitare në Kosovë PDK e LDK e kritikuan kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për arritjen e pajtueshmërisë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq. Liderët e dy partive më të mëdha opozitare në Kosovë Memli Krasniqi i PDK-së e Lumir Abdixhiku kanë reaguar vetëm përmes rrjeteve sociale

Related posts

Një muaj paraburgim për serbin, Dalibor Spasic, i dyshuar për sulm ndaj gazetarëve në veri

rezart morina

Kupa e Botës 2022 e njollosur nga komente raciste

admin

“SHBA po përpiqet të krijojë korridor humanitar nga Gaza në Egjipt”

rezart morina