RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani dërgon përfaqësuesin e saj në takimin e Ambasadës amerikane për Asociacionin

osmani-dergon-perfaqesuesin-e-saj-ne-takimin-e-ambasades-amerikane-per-asociacionin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të dërgojë një përfaqësues nga kabineti i saj në takimin e organizuar nga Ambasada amerikane në Prishtinë më 31 janar, e ku do të diskutohet për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Këtë e ka konfirmuar për Telegrafin këshilltari për media i Presidencës, Bekim Kupina.

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për Asociacionin më 2013 dhe më pas më 2015 mbi parimet për themelimin e tij.

Po më 2015, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka gjetur se marrëveshja nuk është në harmoni të plotë me Kushtetutën.

Serbia kërkon që Kosova të zbatojë marrëveshjet e arritura, por Qeveria e Kosovës është deklaruar kundër një asociacioni njëetnik.

Ambasada amerikane ka thënë se synim i saj është “të avancojë mirëkuptimin e ndërsjellë për përkushtimin ndaj Asociacionit, në mbështetje të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë që ndërmjetësohet nga BE-ja”.

“Ne jemi duke organizuar këtë diskutim, në përputhje me synimin tonë për të avancuar integrimin e Kosovës në strukturat evropiane dhe euro-atlantike, por edhe si reflektim i miqësisë sonë për kohë të gjatë, dhe mbështetjes për popullin e Kosovës”, ka thënë nga ambasada.

Related posts

Hapet biblioteka e Xhamisë në Janjevë me librat e Mulla Irfan ef. Bikliqit

admin

Shtyhet vendimi i Kushtetueses së Speciales për ankesën e Nasim Haradinajt

rezart morina

Rusia thërret për konsultime ambasadorin e saj në Armeni

admin6