RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani: Erdogan mund ta bindë Vuçiqin që ta njohë pavarësinë e Kosovës

osmani:-erdogan-mund-ta-binde-vuciqin-qe-ta-njohe-pavaresine-e-kosoves

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, beson se presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan mund ta bindë Serbinë, që ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Kjo është thënë nga Osmani, gjatë një interviste për TRT World, ku kërkoi nga homologu turk që ta vizitojë Kosovën.

“Unë besoj që presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka rol të rëndësishëm te Vuçiqi që rruga e vetme për stabilitet dhe paqe në Ballkanin Perëndimor është që ta pranojë pavarësinë e Kosovës”, ka thënë Osmani.

Përpos kësaj, presidentja Osmani tha se dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë është i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe që Serbia nuk po i respekton një mori të marrëveshjeve të arritura.

“Erdogan mund ta bindë që t’i mbajë premtimet”, ka thënë Osmani.

Presidentja e Kosovës ka folur edhe për raportet e mira mes Kosovës dhe Turqisë.

“Kosova dhe Turqia kanë bashkëpunim në mes vete dhe kjo duhet të vazhdojë”, tha Osmani.

Related posts

Stoltenberg: NATO pret anëtarësimin ‘në kohë’ për Suedinë dhe Finlandën

admin

Në Beograd nis samiti i Ballkanit të Hapur

admin

Maqedonia e Veriut blen një sistem të mbrojtjes ajrore nga Franca

admin