RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani nis vizitën zyrtare në Slloveni, pritet me nderime shtetërore nga presidenti Pahor

osmani-nis-viziten-zyrtare-ne-slloveni,-pritet-me-nderime-shteterore-nga-presidenti-pahor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka arritur për vizitë zyrtare në Slloveni.

Osmani është pritur me nderime shtetërore nga homologu i saj, Borut Pahor.

Gjatë kësaj vizite Osmani do t`i diskutoj mundësitë e thellimit të bashkëpunimit dhe raporteve ndërshtetërore.

Osmani do të zhvillojë takime edhe me udhëheqës të Parlamentit të Sllovenisë si dhe të Këshillit Kombëtar të Sllovenisë.

Kurse Forcave të Armatosura të Sllovenisë, Presidentja Osmani gjatë qëndrimit në këtë shtet do t`ua ndajë një dekoratë për kontributin për paqe dhe siguri në kuadër të misionit të NATO-s në Republikën e Kosovës, në të cilin përgjatë viteve kanë shërbyer mijëra ushtarë slloven.

Në agjendën e vizitës zyrtare të Presidentes Osmani në Slloveni do të jetë edhe takimi me mërgatën e Kosovës në Slloveni, ligjërata e organizuar nga Qendra për Perspektivën Evropiane dhe Bled Strategic Forum si dhe pjesëmarrja në shfaqjen “Zgjimi i pranverës”, bashkëprodhim i Teatrit Kombëtar të Kosovës dhe Qendrës për Arte dhe Komunitet- Artpolis, e cila do të jepet në Teatrin e Nova Goricës.

Related posts

Deri më 2030, India mund ta kalojë Japoninë dhe Gjermaninë për t’u bërë ekonomia e tretë në botë

admin

Papunësia, varfëria e çmimet e furnizimeve esenciale – ndër problemet kryesore në Kosovë

admin

Borrell: S’ka marrëveshje për targat në Bruksel – propozimi ynë u pranua nga Vuçiq por jo nga Kurti

admin