RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani: Ta mbrosh tokën dhe mjedisin, do të thotë ta mbrosh jetën dhe mirëqenien në tokë

osmani:-ta-mbrosh-token-dhe-mjedisin,-do-te-thote-ta-mbrosh-jeten-dhe-mireqenien-ne-toke

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në ditën e lansimit të Ditëve të Tokës në Kosovë, iu është drejtuar qytetarëve dhe fëmijëve aktivist për mbrojtjen e mjedisit, ku ka cekur rëndësinë e mbrojtjes së planetit.

Osmani ka thënë se ta mbrosh tokën dhe mjedisin do të thotë të mbrosh jetën dhe mirëqenien në tokë.

Në njoftimin e Zyrës së Presidencës njoftohet se presidentja ka potencuar se përderisa shihet angazhim i shtuar për të punuar në këtë drejtim dhe ka ekspertizë vendore e ndërkombëtare për t’i adresuar këto sfida, nevoja për bashkëpunim të rregullt në të gjitha nivelet dhe mbështetje të vazhdueshme është e domosdoshme, duke potencuar se mbrojtja e mjedisit duhet të jetë angazhim i yni i çdoditshëm.

“Zyra e Presidentes është partnere e Ditëve të Tokës në Kosovë, program, i cili do të ketë aktivitete në vazhdimësi mbi inkurajimin e aktivizmit qytetar dhe ngritjen e vetëdijes për mbrojtjen e mjedisit”, thuhet në njoftim.

Related posts

BE: Nuk ka sanksione ndaj Kosovës

admin

Sulmet e Iranit ndaj Izraelit, reagon kryeministri Rama: Kërcënim për të destabilizuar rajonin! Nevojë kritike për një armëpushim në Gaza

admin

25 vjet burgim për Enver Sekiraqën

RTI