RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pagat në Zvicër me rënien më të madhe që nga viti 1942

pagat-ne-zvicer-me-renien-me-te-madhe-qe-nga-viti-1942

Punëtorët në Zvicër po përballen me humbjen më të madhe të pagave që nga viti 1942.

Punëdhënësit rritën pagat me një mesatare prej 1.1 për qind këtë vit dhe synojnë t’i rrisin ato me 2.2 për qind vitin e ardhshëm, sipas bankës së investimeve UBS, e cila anketoi 290 kompani, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

E rregulluar për inflacionin, kjo përkthehet në një humbje reale prej 1.8 për qind në vitin 2022, e ndjekur nga një rritje e lehtë prej 0.1 për qind vitin e ardhshëm. Një rritje e pagave prej pak më shumë se dy për qind nuk ka gjasa t’i vendosë punonjësit në një humor festiv, sipas analistëve të UBS.

Sektorët në të cilët pagat u rritën më shumë ishin ndërtimi (1.1 për qind), administrata (1.0), IT, financa dhe sigurimet (0.9). Pagat janë rritur më pak në prodhim dhe transport (0.8) dhe kujdes shëndetësor (0.7 për qind). Marrëveshjet e pagave prekin rreth 550 mijë punonjës në Zvicër, që është rreth 11 për qind e fuqisë punëtore.

Related posts

Shehu i Teqesë në Gjakovë, raporton në polici se iu vodhën në shtëpi 200 mijë euro

admin

Protestuesi ngjitet në bashkinë e Sheffield-it për të hequr flamurin izraelit – VIDEO

rezart morina

Zelenskyy: Ukraina do të diskutojë paketat e armëve dhe ftesën e NATO-s në Vilnius

admin