RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestina: Ja një vështrim i zhvillimeve të fundit

palestina:-ja-nje-veshtrim-i-zhvillimeve-te-fundit

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron thotë se një ofertë “bujare” për një armëpushim të qëndrueshëm 40-ditor në Gaza u ofrua në këmbim të lirimit të robërve.

Përgjigja e Hamasit ndaj propozimit të armëpushimit pritet së shpejti.

Zyrtarët izraelitë duken gjithnjë e më të shqetësuar se Gjykata Penale Ndërkombëtare mund të lëshojë urdhër-arreste kundër kryeministrit Benjamin Netanyahu dhe ministrave të tjerë.

Presidentja e Universitetit Columbia thotë se bisedimet me protestuesit pro-palestinezë kanë dështuar dhe ajo u ka kërkuar atyre që të shpërndahen vullnetarisht.

Numri i protestuesve të arrestuar në të gjithë SHBA-në ka tejkaluar 900 që kur policia e Nju Jorkut hoqi një kamp proteste pro-palestineze në Universitetin e Kolumbisë dhe arrestoi më shumë se 100 demonstrues më 18 prill, raporton Associated Press.

Disa vende anëtare evropiane pritet të njohin shtetësinë palestineze deri në fund të majit, thotë shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Related posts

Populistët çek kërkojnë largimin e qeverisë dhe daljen nga NATO

rezart morina

Rreth 2 mijë pinguinë kanë ngordhur në 10 ditë në Uruguai, ende mister shkaku – VIDEO

rezart morina

Blinken: E gjithë popullata në Gaza përballet me pasiguri serioze ushqimore

admin