RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Ja një vështrim në zhvillimet e fundit

palestine:-ja-nje-veshtrim-ne-zhvillimet-e-fundit

Avionët luftarakë izraelitë bombarduan intensivisht kampin e refugjatëve Jabalia në Gazën veriore, duke vrarë dhe plagosur disa palestinezë, sipas korrespondentëve të Aljazeeras dhe agjencisë së lajmeve Wafa. Numri i saktë i të vdekurve nuk dihej menjëherë.

Në zona të tjera të Gazës, sulmet izraelite vranë rreth 27 palestinezë gjatë natës, duke përfshirë disa fëmijë në Rafahun jugor dhe kirurgun pediatrik Muhammad Nimr Qazaat, 72 vjeç dhe djalin e tij Youssef, 33 vjeç, në Deir el-Balah qendrore.

Ekuipazhet e Mbrojtjes Civile thanë se të gjitha spitalet në veri të Gazës tani janë jashtë shërbimit, ndërsa agjencitë e ndihmës të OKB-së që veprojnë në jug thanë se atyre do t’u mbarojnë ndihmat ushqimore në mes të bllokadës së vazhdueshme izraelite.

Josep Borrell i BE-së shtoi zërin e tij ndaj shqetësimit në rritje për një sulm të mundshëm tokësor izraelit në Rafah, ndërsa palestinezët vazhduan të largoheshin nga qyteti jugor.

Në Izraelin verior, sirenat e raketave u ndezën ndërsa forcat izraelite dhe grupi Hezbollah i Libanit vazhduan të shkëmbejnë zjarr. Në jug të Izraelit, tre persona u plagosën lehtë pasi raketat e lëshuara nga Gaza goditën një shtëpi në qytetin e Ashkelonit.

Related posts

Fo’rcat iz’raelite shembin një apartament banimi në Ku’dsin Lindor

admin

Pahor në Forumin e Bledit: I bëj thirrje BE-së ti jap statusin e kandidatit BeH-së deri në fund të vitit

admin

Guterres: I zhgënjyer nga tërheqja e Rusisë nga marrëveshja për grurin

rezart morina