RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve kryesore në orët e fundit

palestine:-ketu-eshte-nje-permbledhje-e-ngjarjeve-kryesore-ne-oret-e-fundit

Diplomatët arabë paralajmërojnë kundër kufizimeve izraelite në vendet e shenjta në Jerusalem pas takimit me shefin e OKB-së Antonio Guterres.

Hamasi kritikon administratën e presidentit amerikan Joe Biden për mundësimin e rrethimit të Gazës dhe thotë se uria në territor “është një turp për njerëzimin që historia nuk do ta fshijë”.

Izraeli thotë se një komandant i lartë i Hezbollahut është vrarë ndërsa përleshjet ndërkufitare intensifikohen, duke rritur rrezikun e një zgjerimi të konfliktit.

Agjencia e OKB-së për Ndihmë dhe Punë për Refugjatët Palestinë thekson se kriza humanitare në Gaza është një “katastrofë e shkaktuar nga njeriu” mes bllokadës së vazhdueshme izraelite.

Një pjesëtar i forcave ajrore amerikane, i cili i vuri flakën vetes jashtë ambasadës izraelite në Uashington, DC, në shenjë proteste kundër luftës në Gaza, ka vdekur nga plagët e marra.

Zyra për Media e Qeverisë së Gazës thotë se Izraeli ka vrarë 3,535 palestinezë në enklavë në 30 ditët që kur gjykata e lartë e OKB-së urdhëroi Izraelin të ndërmarrë hapa të menjëhershëm për të parandaluar gjenocidin atje.

Related posts

KFOR-i reagon pas blerjes së dronëve Bayraktar nga Qeveria e Kosovës

rezart morina

Afganistan, vazhdon tradita shekullore e mbledhjes në iftare të përbashkëta në xhami

admin

RMV: BESA dhe Alternativa zyrtarizojnë marrëveshjen e bashkëpunimit

rezart morina