RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë, përcillen viktimat e zjarrit në Kampin e Refugjatëve Jabalia

palestine,-percillen-viktimat-e-zjarrit-ne-kampin-e-refugjateve-jabalia

Mijëra palestinezë, përfshirë zyrtarë qeveritarë dhe përfaqësues të grupeve palestineze në Gaza, morën pjesë në funeralin e mbajtur pas namazit të xhumasë në xhaminë Khulefai Rashidin në Kampin e Refugjatëve Jabalia, për viktimat e zjarrit që shpërtheu dje në një ndërtesë të kampit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Po ashtu, namaz i xhenazes në mungesë u fal në shumë xhami në Kuds dhe Bregun Perëndimor, veçanërisht në Mesxhid al-Aksa.

Nga zjarri që shpërtheu dje në një ndërtesë në Kampin e Refugjatëve Jabalia në veri të Gazës, humbën jetën 21 persona, ndërsa presidenti i Palestinës, Mahmoud Abbas, shpalli zi kombëtare në vend.

Related posts

Muslimanët në mbarë botën festojnë Kurban Bajramin

rezart morina

SHBA, do të krijohet fond për shpenzimet e padive të ngritura kundër Trumpit

admin

Von der Leyen: Të mbështesim Ukrainën dhe të rrisim presionin ndaj Rusisë

admin