RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë, shpallet 3 ditë zie pas vrasjes së 9 palestinezëve nga ushtria izraelite

palestine,-shpallet-3-dite-zie-pas-vrasjes-se-9-palestinezeve-nga-ushtria-izraelite

Presidenti i Palestinës, Mahmoud Abbas, shpalli tri ditë zie pasi nëntë palestinezë humbën jetën në bastisjen që forcat izraelite kryen në kampin e refugjatëve Jenin në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të televizionit zyrtar të Palestinës, flamujt palestinezë u ulën në gjysmështizë pasi Abbas shpalli tri ditë zie për personat që humbën jetën në Jenin.

Edhe administrata palestineze pas bastisjes së ushtrisë izraelite mbajti mbledhje të jashtëzakonshme.

Hamas : Përgjigja ndaj Izraelit nuk do të vonojë

Ndërkohë, lëvizja e rezistencës palestineze Hamas ka reaguar ashpër ndaj bastisjes në Jenin ku u vranë nëntë palestinezë.

Nënkryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Saleh al-Aruri, në një deklaratë me shkrim tha se “Izraeli do të paguajë çmimin e masakrës që ka kryer në kampin Jenin”.

“Përgjigja e Hamasit ndaj Izraelit nuk do të vonojë”, tha Al-Aruri, i cili u bëri thirrje grupeve palestineze për rezistencë në të gjitha rajonet nën pushtim.

Ndryshe, në bastisjen që forcat izraelite kryen sot në kampin e refugjatëve Jenin u vranë nëntë palestinezë. Ministria palestineze e Shëndetësisë njoftoi se gjatë bastisjes janë plagosur po ashtu 20 palestinezë, katër prej të cilëve rëndë.

Që nga fillimi i vitit, gjithsej 29 palestinezë, përfshirë pesë fëmijë, kanë humbur jetën si pasojë e zjarrit të hapur nga ushtarët izraelitë në Bregun Perëndimor dhe Kudsin Lindor.

Related posts

SHBA, 36 persona humbën jetën nga zjarret në Hawaii

admin

Në Xhaminë Qendrore të Londrës ceremoni përkujtimore për vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II

admin

Fuqizohet Ushtria e Kosovës, 30 milionë euro pritet të shpenzohen veç për armatim

admin