RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Papa Françesku: Kam një dëshirë të madhe të shkoj në Kiev

papa-francesku:-kam-nje-deshire-te-madhe-te-shkoj-ne-kiev

Papa Françesku u tha gazetarëve sot se dëshiron të vizitojë Ukrainën. Kur u pyet për një udhëtim të mundshëm të ardhshëm në vend, ai tha: “Kam një dëshirë të madhe të shkoj në Kiev”, raporton Reuters.

Papa bisedoi në avionin papal me gazetarët që udhëtonin me të nga Roma në Kanada. Asnjë papë nuk e ka vizituar kurrë Moskën dhe Papa Françesku ka qenë i hapur për veprimet e Rusisë në Ukrainë.

Muajin e kaluar ai akuzoi në mënyrë implicite Moskën për një “luftë agresioni mizore dhe të pakuptimtë”

Related posts

Liderët e vendit dhe ambasadorët e Quint-it, në takim për procesin e KiE

RTI

Gaza, rritet në 27.365 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite

rezart morina

Kurti: Zgjidhjet normalizuese duhet të kenë reciprocitet brenda

admin