RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Parlamenti i Spanjës miraton projektligjin e diskutueshëm për amnisti për separatistët katalanas

parlamenti-i-spanjes-miraton-projektligjin-e-diskutueshem-per-amnisti-per-separatistet-katalanas

Parlamenti spanjoll votoi sot për të miratuar një projektligj të diskutueshëm për amnisti për personat me akuza penale në lidhje me lëvizjen separatiste katalanase, raporton Anadolu.

Sipas organizatës separatiste katalanase Omnium Culture, nga ky projektligj amnistie mund të përfitojnë më shumë se 1.000 njerëz që po përballen me akuza penale ose që kanë marrë tashmë dënime.

Figura më e lartë që do të përfitojë nga ky projektligj është ish-presidenti katalanas, Carles Puigdemont. Ai është arratisur nga Spanja që kur drejtoi një përpjekje të dështuar për pavarësi në vitin 2017.

Partia e tij “Junts per Catalunya” madje bllokoi përsëritjen e parë të amnistisë sepse nuk garantonte se Puigdemont do të falej.

Megjithatë, pas negociatave të vështira, qeveria e Spanjës ra dakord të amnistonte edhe ata që përballen me akuzat për “terrorizëm në rrugë”, si Puigdemont.

Këto akuza lidhen me një protestë të vitit 2019 jashtë aeroportit të Barcelonës që Gjykata e Lartë e Spanjës thotë se mund të përbëjë një formë jo të dhunshme të terrorizmit sipas ligjit spanjoll.

Por ligji i ri i amnistisë, ndonëse ende përjashton çdo të akuzuar për terrorizëm nga amnistia, tani mbështetet në përkufizimin evropian të terrorizmit, i cili është më i ngushtë se ai i Spanjës.

Projektligji i amnistisë do të duhet të kalojë në Senat, ku është i sigurt se do të kalojë, megjithëse mund të marrë kohë.

Megjithatë, koha e projektligjit është edhe më interesante pasi presidenti katalanas Pere Aragones të mërkurën thirri zgjedhje të parakohshme për rajonin për në maj.

Partia e Puigdemont shpreson që ai të jetë kandidati.

Por të mërkurën, Puigdemont u tha gazetarëve se do të ishte shumë i interesuar për rolin, por se ishte “e parakohshme” të thuhej nëse kjo do të ishte e mundur.

Ndërkohë, qeveria e Spanjës festoi gjithashtu miratimin e mundshëm të projektligjit për amnisti.

“Me këtë ligj, ne kërkojmë t’u japim fund ditëve të konfrontimit dhe të fillojmë një kohë pajtimi”, tha gjatë debatit zëdhënësi i Partisë Socialiste Patxi Lopez.

Ligji i amnistisë është jashtëzakonisht i diskutueshëm në Spanjë dhe shkaktoi protesta masive dhe të dhunshme nga ata që e kundërshtojnë atë.

“Ky nuk është pajtim, ky është nënshtrim”, tha të enjten kreu i Partisë Popullore Alberto Nunez Feijoo.

Në fakt, qeveria progresive spanjolle e pakicës është detyruar të negociojë këtë projektligj për të fituar mbështetjen e nevojshme të partive separatiste katalanase në parlamentin shumë të përçarë.

Related posts

Shirat e dendur shkaktojnë përmbytje vdekjeprurëse në Haiti

admin

BE-ja e shqetësuar me disa dispozita të Ligjit të ri për Zyrtarët Publikë

admin

“Gjermania do blejë nga Izraeli sistemin e mbrojtjes ajrore Arrow 3”

rezart morina