RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pavarësisht pengesave të Izraelit, 50 mijë besimtarë falën namazin e xhumasë në Al-Aksa

pavaresisht-pengesave-te-izraelit,-50-mije-besimtare-falen-namazin-e-xhumase-ne-al-aksa

Pavarësisht vështirësive dhe pengesave nga Izraeli, mësohet se 50 mijë besimtarë falën namazin e xhumasë në Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare palestineze WAFA, forcat izraelite kanë vazhduar të bëjnë kontrolle të rrepta të identitetit në hyrjet e Mesxhid Al-Aksës.

Pavarësisht pengesave të Izraelit, muslimanët u dyndën në Al-Aksa për namazin e xhumasë. Administrata e Fondacioneve Islame të Kudsit publikoi informacionin mbi numrin e besimtarëve që falën namazin e xhumasë.

Sipas kësaj, rreth 50 mijë besimtarë falën sot namazin e xhumasë në Al-Aksa.

Forcat izraelite janë të vendosura rreth Kudsit dhe veçanërisht në xhaminë Al-Aksa dhe praktikojnë kontrolle të rrepta për ata që vijnë për të kryer lutjet në Al-Aksa.

Related posts

Dita e Xhamive të Hapura mbahet në Gjermani

admin

Kufizimet e vendosura gjatë pandemisë mbi kërkesat për azil mbeten në fuqi, zbehen shpresat e imigrantëve në kufirin meksikan

admin

Turqia pezulloi tregtinë me Izraelin, Erdogan: Kjo lëvizje do jetë shembull edhe për shtetet e tjera! Ne nuk duam armiqësi me asnjë vend, por…

admin